Proč je ochrana osobních údajů tak kontroverzním tématem


V průběhu posledních let můžeme vidět, že se stále zpřísňují pravidla pro nakládání s citlivými osobními údaji. To platí jak pro firmy, tak i pro fyzické osoby, a pro ty vše to obvykle znamená problémy. Přitom běžného člověka toto téma až tolik nezajímá.

Je pravdou, že toto zpřísňování vychází jak ze státních, tak i z evropských norem, které jsou implementovány do našich zákoníků. A není pochyb, že například u věcí s mezinárodním přesahem jsou jednotná pravidla poměrně důležitá. To však neodpovídá na otázku, proč se jednotlivé země i Evropská Unie jako celek rozhodly jít touto cestou.

zabezpečení dat se stále zvyšuje

Pokud se však podíváme do statistik, odpověď je poměrně jasná. Před zavedením nových pravidel docházelo ke zneužívání těchto dat čím dál častěji, a to nejrůznějšími způsoby. Zvýšená ochrana osobních údajů sunus.cz tedy byla zavedena proto, aby tyto zločiny bylo možné adekvátně postihnout, a v mnoha případech i znemožnit.

Z nich je asi nejznámější to, že si na vaše jméno někdo vezme půjčku, kterou následně nesplácí, případně vaši identitu zneužije jiným, podobným způsobem. K tomu však nedocházelo až tak často, a také to nebyl ani zdaleka ten hlavní důvod těchto opatření.

EU stále zpřísňuje ochranu osobních údajů

Tím bylo jiné nebezpečí, se kterým se setkal snad každý z nás, aniž bychom většinou znali příčinu. Jde především o prodej našich dat či dokonce jejich zveřejnění bez našeho souhlasu. A je pravdou, že například call centra jsou ochotna zaplatit za telefonní číslo poměrně velké částky, zvláště pokud je k němu i jméno. Pracovníkovi nějaké firmy, která tyto údaje skladuje, tak stačilo jen pronést je ven například na flashce, aby si mohl bokem přijít na slušné peníze.

Zveřejňování například na sociálních sítích pak může snadno vést ke stalkingu, případně jiným potížím. Pokud například někdo napíše, že jste s ním právě na dovolené v zahraničí, říká tím vlastně potenciálním zlodějům, že váš dům je v tuto chvíli prázdný. Je tedy jasné, že důvody zde jsou, a to poměrně vážné. Proto, i když nám to způsobuje problémy, bychom měli být za toto zpřísnění rádi. Pomůže nás totiž ochránit.