Příprava na léto

Blíží se léto a tak řada z nás začíná řešit, jak opět po zimě zprovoznit bazén, ve kterém zůstala voda po celou zimu. Pokud jsme bazén řádně zazimovali, nemusí to být velký problém, bude to chtít trochu práce, ale ani bez chemie se neobjedeme.

Po zimě se v bazénu mohou objevit větvičky nebo zbytky listí, které tam napadaly během podzimu, nebo i během zimy. Všechno musíme z vody samozřejmě vylovit. Asi se vám do vody nebude hned na jaře vlézt, ale je dobré vydrhnout stěny bazénu a dno od nejrůznějších usazenin. Pokud na to máte speciální kartáče s dlouhou násadou, určitě jste ve výhodě. Pokud ne, tak hurá do bazénu.

bazén

Čerpadlo na čištění vody budete muset spustit o hodně dříve než se budete chtít poprvé koupat. Filtry by měly zachytit nečistoty, ale hlavně proudění vody zajistí rovnoměrné promíchání chemických přípravků, které pravděpodobně do vody budete muset přidat, aby vám voda nezezelenala. Na správné dávkování můžete použít plovák na tablety do bazénu. A určitě byste měli provádět alespoň základní testy na kvalitu vody. Nejde o to, by voda nebyla zakalená nebo zelená, ale aby byla hygienicky nezávadná, když se v ní budou ráchat malé děti, které často i nějakou tu vodu spolknou, nebo mají citlivější pokožku než dospělí.

bazén

Mít vlastní bazén na zahradě, to není žádný přepych, který si mohou dovolit jen milionáři. Bazén najdeme téměř na každé zahradě, protože kdo z nás by se rád v létě nekoupal. Pokud chceme ušetřit za vodu, nemusíme vodu na podzim vypouštět, ale pomocí vhodných chemických přípravků můžeme vodu mít v bazéně i několik let a pouze dopouštět, co se odpaří nebo co dovádivé děti rozstříkají z bazénu ven. Chce to jen se o bazén pravidelně starat a prostudovat si něco o tom, jak bazén správně zazimovat. Pokud se to naučíme, můžeme si užívat vodních radovánek bez starostí.