Jak nalákat přátele ke splutí Vltavy


Máte kamarády, s nimiž pořádáte různé akce a rozumíte si spolu tak, že byste mohli společně vyrazit i na vodu? A chtěli byste si splout Vltavu, ovšem máte obavy, zda se vám podaří přesvědčit a domluvit společnou akci i s vědomím, že se tu objevují nějaké potíže? O jaké potíže se jedná, a jak se o nich dozvědět?

horní tok Vltavy

Vltava je na svém horním toku překrásnou řekou a je docela pravděpodobné, že nebudete svého rozhodnutí splout ji, litovat ani v budoucnu. Je třeba se ovšem některým problémům vyhnout.

Vltava je frekventovaná – Vltava je nejoblíbenější řeka pro splouvání v České republice. To se také projeví tím, že v červenci a v srpnu je tu doslova narváno. Bývá tu tolik lidí, že vám to pobyt může doslova znechutit. Proto je velmi důležité načasovat splutí řeky tak, abyste se vešli do vhodného data. Ideální je například polovina června, anebo poslední týden v srpnu, tehdy je to tu docela „v pohodě“, i když jisté procento pravděpodobnosti potíží tu bude vždycky.

kanál YouTube

Vybavení a velikost kempů – některé kempy bývají skvělé, jiné až tak skvělé být nemusí. Toto nejlépe zjistíte tím, že tam buď sami přijedete a situaci si obhlédnete na vlastní oči, anebo využijete záběrů z dronů a z pozemního videa, která někteří lidé ukládají na YouTube. Pomocí YouTube video downloaderu si záběry stáhnete a máte-li doma projektor, doporučujeme je zhlédnout tímto způsobem, abyste měli lepší představu o tamním prostředí.

jez U Jelení lávky Český Krumlov

Sjízdnost jezů – na Vltavě máte štěstí, že je tu většina jezů sjízdná sportovní propustí, ale ne všechny jezy budou sjízdné tak lehce. Jisté potíže vám mohou dělat jezy ve Zlaté Koruně nebo ve Větřní, a velký pozor dávejte na jezu Na Rechlích a U Liry, jinak nejsou jezy na Vltavě z Vyššího Brodu do Českých Budějovic nebezpečné tak, jako například Dráchov a Čejnov na Lužnici. Opět se vám tu může hodit video z dronu na YouTube, zejména videa aktuální, po rekonstrukcích jezů po roce 2022.