Co musí zvládnout stěhovák

Znáte tu úspěšnou skladbu od Karla Gotta, že „to musí zvládnout sám“? Je jistě chvályhodné poradit si s řadou činností a životních situací, ale některé z nich jsou přece jen obtížnější, a právem si zaslouží náš obdiv. Kupříkladu takový stěhovák, co ten toho musí „zvládnout sám“?

Výnos do patra – jednou z nejobtížnějších fází stěhovacího procesu bývá výnos do vyšších pater. Máme na mysli hlavně činžovní domy bez výtahu, například páté či šesté patro v pražských čtvrtích na Žižkově anebo v centru Opavy. Chůze po schodech je sama o sobě namáhavá a vynášet k tomu navíc krabice plné věcí, nábytek, spotřebiče a koberce, je opravdu zkouškou fyzické zdatnosti. Jsou to těžce vydělané peníze.

nábytek v obýváku k přestěhování

Těžká břemena – a pokud k pátému patru bez výtahu přidáte trezor, klavír nebo dlouhý koberec či starožitné psací stoly, skříně a postele, máte stěhovací den plný dřiny a potu. Buďme rádi, že toto za nás stěhováci oddřou, jinak by to bylo na nás, a to by se také mnohdy neobešlo bez úrazu či onemocnění kvůli přetíženému imunitnímu systému.

Objemná břemena – přestěhovat břemena o velkém objemu, a relativně lehká, je někdy namáhavější a náročnější, než u stěhování těžkých věcí. Musíte se s nimi vytáčet na schodech, směrovat je do dveřních futer a někdy je nutné využít kladkostroj a vyzvednout je skrze terasu či balkon, protože dveřmi neprojdou.

starožitný nábytek

Demontáž nábytku – stěhovací firmy mají již ve svém pracovním plánu běžně zařazované montáže nábytku. Dnes se totiž většina nábytku vyrábí jako skládačka, a při jeho stěhování se vyplatí jej rozebrat kvůli prevenci před poškozením spojovacích součástí. Stěhováci také montují nábytek nově zakoupený, i když se nikam nestěhujete, například šatní skříně, postele či psací stoly. A poradí si i s montáží kuchyňských sestav a vestavěných skříní na míru s posuvnými dveřmi.